close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 3 lipca 2017

  Pogłębianie współpracy dwustronnej na płaszczyźnie gospodarczej i turystyki oraz wspólne dbanie o pamięć i prawdę historyczną - to główne z tematów poruszonych podczas poniedziałkowego spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przewodniczącym Knesetu Yulim Yoelem Edelsteinem.

  Szef izraelskiego parlamentu przyjechał z oficjalną wizytą do Polski na zaproszenie Marszałka Sejmu. Spotkał się też z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, a także z prezydentem RP Andrzejem Dudą. 

   

  Marszałek Kuchciński i przewodniczący Edelstein rozmawiali o aktualnych stosunkach dwustronnych łączących Polskę i Izrael oraz o możliwościach ich dalszego rozwoju na poziomie parlamentarnym. - Nasza współpraca rozwija się i umacnia - podkreślił marszałek Sejmu. Politycy zadeklarowali wsparcie dla wzmacniających ją inicjatyw na szczeblu grup przyjaźni, działających w Sejmie i Knesecie komisji oraz służb administracyjnych. Spotkanie było też okazją do rozmowy o rozwoju polsko-izraelskiej współpracy w dziedzinie turystyki.

   

  Nawiązując do tragicznej karty łączącej historię Polaków i Żydów politycy rozmawiali też o ceremonii wręczenia medali honorowych Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, w której wzięli obaj udział w ubiegły piątek, 30 czerwca w Krakowie. Marszałek Kuchciński podkreślił, że Polacy stanowią najliczniejszą grupę wśród ponad 27 tys. Sprawiedliwych. - Nasze narody łączy długa historia, znamy się od wielu pokoleń. We wspólnej historii miały miejsce tragiczne epizody. Naszym obowiązkiem jest pamiętać - powiedział przewodniczący Yuli Yoel Edelstein.

   

  W trakcie dzisiejszych rozmów marszałek Sejmu wyraził też chęć włączenia przedstawicieli Knesetu w podejmowane przez Polskę działania w Europie Środkowej i Wschodniej, takie jak m.in. forum Europa Karpat. - Chcemy budować fundamenty pozytywnej współpracy między państwami i narodami, mimo dzielących je granic religijnych, terytorialnych i administracyjnych. Liczę, że taka współpraca będzie się rozwijała -zaznaczył Marek Kuchciński.

   

  Podczas wizyty w Sejmie przewodniczący Knesetu złożył też kwiaty pod tablicami: upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz poświęconą posłom II RP - ofiarom II wojny światowej.

   

  Polska i Izrael utrzymują regularne kontakty polityczne wysokiego szczebla. Działająca w tej kadencji w Sejmie i Senacie polsko-izraelska grupa parlamentarna liczy aktualnie 22 posłów i 3 senatorów.

   

  Źródło: Sejm RP

  KU181662_view
  KU181693_view
  KU181826_view
  KU182090_view

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: