close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 27 czerwca 2017

  Ponad 300 osób, głównie z izraelskiego sektora edukacji, uczestniczyło w poniedziałek w zorganizowanej przez Ambasadę i Instytut Polski w Tel Awiwie projekcji specjalnej filmu „Azyl”. Obraz przedstawia historię Jana i Antoniny Żabińskich – polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

  Małżeństwo Żabińskich w czasie II wojny światowej ukryło w prowadzonym przez nich warszawskim zoo ok. 300 osób narodowości żydowskiej. W uznaniu za ich bohaterską postawę (za ukrywanie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce groziła kara śmierci) jerozolimski Jad Waszem nadał obojgu w 1968 roku medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Niezwykła historia Żabińskich doczekała się także hollywoodzkiej produkcji filmowej pt. „Azyl”.


  W wydarzeniu organizowanym przez placówki w Tel Awiwie udział wzięli przedstawiciele izraelskiego Ministerstwa Edukacji, nauczyciele, przewodnicy wyjazdów edukacyjnych do miejsc pamięci w Polsce, młodzież i szersza publiczność zainteresowana historycznym wymiarem relacji polsko-żydowskich. Gościem specjalnym pokazu był Mosze Tirosz – jedyny żyjący w Izraelu ocalony przez małżeństwo Żabińskich.
  W wystąpieniu otwierającym pokaz ambasador Jacek Chodorowicz przypomniał sylwetki Jana i Antoniny Żabińskich oraz realia okupacyjne w Polsce podczas II wojny światowej. Projekcja filmu skierowana do przedstawicieli sektora edukacji w Izraelu była okazją do promocji historii Polski i dialogu polsko-żydowskiego.
   

  azyl_1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: