close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 24 kwietnia 2017

  Z wielkim żalem dowiedzieliśmy się, że 23 kwietnia w wieku 96 lat odeszła Helena (Batszewa) Rufeisen-Schüpper – jedna z ostatnich żyjących bojowniczek powstania w getcie warszawskim 1943 roku. Helena, która urodziła się w Krakowie, była przyjaciółką Ambasady i orędowniczką dialogu polsko-żydowskiego.

  Wybuch II wojny światowej zastał Helenę Rufeisen-Schüpper w Krakowie. Tuż po niemieckiej inwazji na Polskę dołączyła do podziemnego ruchu oporu. W 1941 roku przedostała się do getta warszawskiego, gdzie uczestniczyła w posiedzeniach organizacji syjonistycznych i przyczyniła się do powstania Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Następnie została łączniczką tej organizacji między Warszawą a Krakowem.


  W czasie powstania w getcie przedostała się do kwatery głównej ŻOB-u przy ul. Miłej 18. Po wojnie spisała relację z pacyfikacji tego budynku pt. „Pożegnanie Miłej 18. Wspomnienia łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej”.


  Zatrzymana przez Niemców w 1943 roku, została zesłana do obozu koncentracyjnego Bergen Belsen. Niedługo po zakończeniu działań wojennych w Europie wyjechała do Ziemi Izraela (wówczas: Brytyjski Mandat Palestyny). W 1961 roku była świadkiem w procesie Adolfa Eichmanna w Jerozolimie. Była aktywną edukatorką i działaczką na rzecz upamiętnienia Holokaustu.


  Cześć Jej pamięci!
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: