close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • HANDEL I INWESTYCJE

 • Współpraca handlowa i inwestycyjno-kapitałowa jest jednym z priorytetów naszych relacji dwustronnych. Wedle danych GUS, wymiana towarów i usług między Polską a Izraelem odnotowuje kolejne wzrosty. W roku 2016 osiągnęła poziom ok. 918 milionów USD, co czyni Izrael jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski na Bliskim Wschodzie.

  Według danych Narodowego Banku Polskiego udział izraelskich inwestycji w ogóle bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce jest niewielki. W 2012 r. odnotowano wypływ izraelskich inwestycji z Polski na poziomie prawie 10 mln EUR. Zobowiązania Polski netto z tytułu izraelskich zagranicznych inwestycji bezpośrednich na koniec 2012 r. wyniosły 163,7 mln EUR. Wśród znaczących inwestorów izraelskich należy wymienić firmę transportową Egged, sieć aptek Super Pharm, koncern chemiczny Agan Makhteshim, producenta farmaceutyków TEVA. W 2011 roku firma Maabarot wykupiła polską firmę Laboratoria Natury, producenta suplementów żywności i witamin. Ponadto w Warszawie została otwarta sieć kawiarni na licencji izraelskiej firmy Aroma. Na rynku polskim działa przedstawicielstwo izraelskiego funduszu venture capital, Giza, który pozyskał środki z Krajowego Funduszu Kapitałowego i który inwestuje w innowacyjne firmy start-up wysokich technologii (najważniejsza inwestycja: Audioteka). W zeszłym roku została podpisana również umowa o współpracy pomiędzy jednym z największych izraelskich funduszy VC, Pitango z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

   

  Oficjalne dane statystyczne na temat inwestycji izraelskich w Polsce odbiegają znacznie od szacunków. Kapitał izraelski zaangażowany w różne projekty i przedsięwzięcia w Polsce jest znacznie wyższy, a faktyczne zaangażowanie izraelskich inwestorów szacuje się na poziomie między 2 a 5 mld U$D. Ze względów podatkowych znakomita większość inwestorów izraelskich lokuje kapitał w Polsce poprzez firmy mające siedzibę w trzecim kraju europejskim lub USA. Oprócz wyżej wymienionych, na polskim rynku obecne są miedzy innymi: BST, Sorbit, Link 4, Cinema City, GTC, Plaza Centres, Ronson, Yona Group, BST, Karen GAP, ECI Telecom-Tadi Pol, Tadiran, Elite, Eden, Multilock.

  Podmioty izraelskie są w dużej mierze zainteresowane inwestycjami w nieruchomości. Deweloperzy z kapitałem izraelskim (np. Robyg, Ronson) są obecni w największych miastach polskich – Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi.

   

  W 2010 r. firma Asseco Poland nabyła akcje jednej z największych izraelskich spółek branży ICT, Formula Systems. Docelowo Asseco będzie posiadać udziały stanowiące 50,19% w kapitale zakładowym oraz 51,18% głosów na Walnym Zgromadzeniu Formula Systems. Całkowity koszt tej transakcji szacowany jest na 145 mln USD. W 2012 r. swój pierwszy sklep w Izraelu otworzyła firma Inglot. Ponadto, na miejscowym rynku działa firma FM Group, sprzedająca kosmetyki i perfumy w systemie multi-levelmarketing, przy czym trudno w tym przypadku mówić o inwestycji sensu stricto.

   

  Zapraszamy do korzystania z Informatora Ekonomicznego MSZ nt. Izraela.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: