""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • INFORMACJE DLA PODRÓŻUJĄCYCH

 •  


  Informacje dla obywateli polskich podróżujących do Izraela dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w serwisie Polak za granicą (Izrael i obszar podległy Palestyńskiej Władzy Narodowej).


  Z serwisu dowiedzą się Państwo m.in. czy podróżując do Izraela potrzeba jest wiza, na jakie przepisy prawa trzeba uważać lub jakie ograniczenia obowiązują kierowców. „Polak za granicą” zawiera również listę porad dla podróżujących oraz ostrzeżenia.


  Korzystasz ze smartfonu lub tabletu? Przed podróżą pobierz bezpłatną aplikację MSZ iPolak i czuj się bezpieczniej. iPolak to źródło najważniejszych informacji potrzebnych przy każdej wyprawie za granicę.

   

   


  Zachęcamy do korzystania z serwisu Odyseusz wszystkich, którzy przebywają lub planują pobyt poza granicami Polski. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło nawiązać z Państwem kontakt, a także udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwy konsulat/wydział konsularny lub przedstawicielstwo dyplomatyczne (ambasadę).

   

  Polecane strony:
  • Informacje dla podróżujących – zbiór podstawowych informacji przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych
  • Bezpieczne wakacje – poradnik dla udających się w podróż zagraniczną

   

  *  *  *

   

  W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym i zwiększonym ruchem turystycznym do Izraela przypominamy wszystkim podróżującym o konieczności przygotowania się do wyjazdu, w tym zwłaszcza sprawdzenia ważności paszportu, wykupienia ubezpieczenia turystycznego, zapoznania się z opisem kraju, a także regularnego sprawdzania ostrzeżeń na stronach poradnika Polak za Granicą.

   

  Sugerujemy również zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz, co w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej umożliwi szybszy kontakt. Prosimy o zapoznanie się z informacjami, a w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości o bezpośredni kontakt z placówką – najefektywniej poprzez e-mail: telaviv.konsul@msz.gov.pl. Prosimy też o zapisanie numeru alarmowego i zapoznanie się z zasadami korzystania z niego.


  Napięta sytuacja polityczna w regionie Bliskiego Wschodu, w tym także w Izraelu, wiąże się z istnieniem stałego zagrożenia zamachami terrorystycznymi i groźbą konfliktu zbrojnego, co dotyczy praktycznie całego terytorium kraju. Należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa (np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów, restauracji, teatrów, kin, muzeów oraz urzędów administracji publicznej) oraz być przygotowanym na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Izraela. Z tego względu na lotnisku należy być co najmniej 3 godziny przed planowaną godziną wylotu. 


  W przypadku zagrożenia atakiem rakietowym uruchamiane są syreny alarmowe (dźwięk ciągły), po usłyszeniu których należy udać się niezwłocznie do schronu (zlokalizowanego w mieszkaniu lub budynku, a także w miejscach publicznych – oznaczone pomarańczowymi znakami „public shelter”) i przebywać w nim 10 minut od momentu wyłączenia syren. Szczegóły tutaj (zał. 1). 


  Zagrożenia naturalne to – ze względu na usytuowanie geograficzne – trzęsienie ziemi oraz tsunami. Szczegóły tutaj (zał. 2).


  Zagrożenie przestępczością kryminalną nie jest wysokie. Z uwagi na zdarzające się kradzieże kieszonkowe, szczególną ostrożność należy zachować w miejscach zatłoczonych i często odwiedzanych przez turystów (w szczególności na plażach, bazarach, w środkach komunikacji). Kradzieże dokonywane są również przez wyrwanie toreb lub teczek.


  Plagę oszustw wobec turystów odnotowuje Ejlat. Zaleca się szczególną rozwagę w korzystaniu z kart płatniczych i kredytowych w restauracjach, wypożyczalniach samochodowych na stacjach benzynowych oraz innych punktach usługowych, a także dokładne sprawdzenie miejsca zakwaterowania przed dokonaniem rezerwacji. Ze względu na duże ryzyko kradzieży, także z pokoju hotelowego, należy zwracać szczególną uwagę na dokumenty, pieniądze oraz sprzęt elektroniczny i inne kosztowności.


  Szczegółowy opis potencjalnych zagrożeń oraz wskazówki postępowania w/w. sytuacjach znajdują się na stronie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Informacja telefoniczna o stanie aktualnych zagrożeń: 104, straż pożarna: 102, pogotowie:101, policja:100.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: